A szerelem hrom klnbz rzsbl tevdik ssze: rsze a nemi vgy, a lngol, romantikus rzelmek s a szeretett szemlyhez val kiegyenslyozott ktds - lltja Dr. Helen Fischer, a Rutgers Egyetem antropolgusa, aki tbb mint harminckt ve kutatja ezt a tmt. Az agyban hrom klnbz idegi hlzat kthet ezekhez az rzsekhez, amelyek mkdsktl fggen a hrom rzelem brmilyen kombincijt kpesek ltrehozni. Beleszerethetnk valakibe, mieltt lefekdtnk volna vele, esetleg elbb csak ersen ktdnk valakihez, ksbb pedig beleszeretnk, de az is lehet, hogy elbb ltestnk valakivel szexulis kapcsolatot, majd szerelmesek lesznk, vgl pedig stabil ktds alakul ki kzttnk.
Szexulis vonzalmat sokmindenki irnt rezhetnk, akik azonban romantikus rzelmeket tpllnak valaki irnt, azok figyelme ltalban egyetlen szemlyre szkl le, s nemcsak hogy kvnjk a msikat, de sokszor mr-mr megszllottan vgynak r. Ha pedig mgsem sikerl meghdtaniuk szvk vlasztottjt, az rzs gyakran csak fokozdik: az agyban ilyenkor megn a dopamin nev idegi ingerlet-tviv anyag szintje, ami a jutalomrzet kialaktsban jtszik kulcsszerepet.
A romantikus szerelem Fischer szerint ersebb, mint a szexulis vgy: a kutatn gy vli, hogy nem is annyira rzelemrl van sz, hanem inkbb ksztetsrl (a ksztets - angol szval drive - a pszicholgusok defincija szerint a motivciink bels oka, ami fggetlen a rajtunk kvl trtn esemnyektl). A harmadik idegi hlzat a ktds, a nyugalom s a biztonsg rzetnek kialaktsrt felels. Ezek az rzsek a vazopresszin s az oxitocin nev hormonok termeldsvel fggnek ssze: felteheten ugyanez a kt hormon vltja ki a bkessg s az sszetartozs rzst is, amelyet szeretkezs utn reznek a prok, de az oxitocin szintje annak hatsra is megn, ha kzefogva stlunk prunkkal, vagy csak mlyen a szembe nznk.
A SZERELEM EGSZSGESEBB TESZ
A szerelem jt tehet az egszsgnknek: ha hzasok vagyunk, vagy akr csak egytt lnk valakivel, hossz tvon kevsb valszn, hogy depresszisak lesznk, s nagyobb esllyel lnk majd hosszabb ideig, mint azok, akik egyedl, trs nlkl lnek. Ahhoz azonban, hogy a prkapcsolat egszsgnkre gyakorolt pozitv hatsai valban rvnyesljenek, arra is szksg van, hogy a szmunkra legidelisabb partnerrel ljnk egytt - teszi hozz Dr. Raj Persaud, aki nemrg a csbts llektani htterrl jelentetett meg knyvet. A Texas Egyetem kutati szerint ha boldogtalan a hzassgunk, nagyjbl 30%-kal n az eslye, hogy slyos depressziba esnk, azok a nk pedig, akik elvltak, 60%-kal nagyobb valsznsggel lesznek ksbb szvbetegek, azokkal az asszonyokkal sszehasonltva, akik boldog hzassgban lnek frjkkel.
A SZERELEM VAK
A kutatk korbban felfedeztk, hogy az agy egyes rszei inkaktvv vlnak, ha igazn szerelmesek vagyunk: ez igaz pldul azokra az agyterletekre, amelyek mkdse a negatv rzelmekkel, a tervezssel, viszonyaink kritikus megtlsvel s az emberek megbzhatsgnak megbecslsvel llnak kapcsolatban. Ez az llapot egy, de akr kt s fl vig is fennllhat, vagyis ez id alatt hajlamosak vagyunk rosszul tlkezni, s figyelmen kvl hagyni prunk hibit. Ez egyfajta rzkcsalds, amely azonban a fajfenntarts szempontjbl alapvet funkcival br a kutatk szerint, ha ugyanis egybl szrevennnk partnernk hibit, kevsb lennnk hajlamosak a hossztv kapcsolatok kialaktsra, amelybl vgl gyermekeink szletnek."Nem vletlen, hogy a romantikus szerelem nem tarthat igazn sokig, hiszen ez az anyagcsere szempontjbl nagy megterhelst jelent a szervezet szmra. Nem volna optimlis, ha pldul hsz vet tltennk el ebben az llapotban, hiszen elfordulhat, hogy rzelmeink intenzitsa miatt egy darabig nem esznk s nem is alszunk rendesen, nem tudunk megfelelen koncentrlni a teendinkre, hangulatunk pedig szlssgesen ingadozik" - mondja Fischer. A problmk ltalban akkor kezddnek, ha a "rzsaszn felh" kezd szertefoszlani, s megltjuk, milyen is a prunk valjban, akit addig szinte csak elnys tulajdonsgokkal ruhztunk fel. A kutatn szerint emiatt tancsos addig vrni a hzassggal, amg agyunk "normlis" mkdse helyrell - gy jval megfontoltabb dntst hozhatunk, s mivel addigra mr kialakul a stabil ktds, kpesek lesznk elfogadni prunk rossz tulajdonsgait is.
MI TRTNIK AZOKKAL AKIK VGLEK EGYEDL MARADNAK?
A Helsinki Egyetemen vgzett nagyszabs vizsglatsorozat eredmnyei szerint a frfiak hallozsi rti a nkhez kpest csaknem hromszorosra nnek a hzastrs halla utn. Mindkt nem esetben igaz viszont, hogy az elhallozs eslye a trs elvesztst kvet els hten a legmagasabb, a kvetkez hat hnapban pedig lassan, de fokozatosan cskken. A tanulmny szerint klnsen azoknak a halleseteknek a szma kiugran magas, amikor valaki a szv krli artrik elzrdsa kvetkeztben veszti lett partnere hallt kveten. "gy tnik, hogy - a vlssal ellenttben - a hzastrs elvesztse a frfiakat viseli meg jobban, s sokszor valban megszakad a szvk. Az egsz letre szl trs elvesztse akkora lelki terhet jelenthet, ami kzvetlen hatst gyakorol a fizikai egszsgre, klnsen a keringsi rendszerre. A nk tllsi stratgii ebben az esetben jobbnak bizonyulhatnak a frfiaknl: mivel sokkal inkbb hajlamosak r, hogy msokkal is megosszk rzelmeiket, knnyebben megbrkznak trsuk hallval - a frfiak ezzel szemben gyakran magukban tartjk rzelmeiket, s msok jelenltben nem szvesen mutatjk ki szorongsaikat" - mondja Persaud.
HA A SZERELEM sz SZERINT FJ..
Helen Fischer s kollgi korbban tizenht olyan jelentkezt vizsgltak mgneses rezonancis agyi kpalkot eljrssal (MRI), akik ppen boldognak s szerelmesnek reztk magukat, s tizent olyan szemlyt, akikkel szerelmk nemrg szaktott, s a csoport tlagt vve 63 napja volt szerelmi bnatuk. A kutatk a msodik csoport tagjainl fokozott aktivitst mrtek az agy nucleus accumbens-nek nevezett terletn, ahol nagyszm dopaminreceptor tallhat. "Ez alapjn gy tnik, hogy ha elhagynak minket, akkor eleinte csak mg jobban fellngolunk majd volt partnernk irnt. A mrsek kirtkelse utn sokkal rthetbb vlt a szmomra, hogy mitl lesznk annyira letrtek, ha elhagynak bennnket akkor, amikor mg szerelmesek vagyunk" - mondta a kutatn.
AMG A HALL ELNEM VLASZT
Vgl nhny rdekessg, a kzelmlt szerelemmel kapcsolatos kutatsi eredmnyeibl:
- a Journal of Sex Research c. folyiratban megjelent tanulmny szerint a vonz klsej emberek sokkal hajlamosabbak a flrtkre, mg akkor is, ha van partnerk.
- a tmban vgzett felmrsek eredmnyei szerint minden negyedik hzassg csak azrt nem bomlik fel, mert a partnerek nem tallnak jobb alternatvt. A leggyakoribb indok: "Maradjunk egytt, a gyerekek miatt".
- a nk ltalban trsadalmi rangjuk s intelligencijuk alapjn tlik meg a frfiakat, mg a frfiak inkbb a vonz klst rszestik elnyben, ha partnert vlasztanak.
- elsegtheti a tarts s sikeres prkapcsolat fenntartst, ha minden negatv llts mell, amellyel partnernket illetjk, legalbb t pozitvumot is megfogalmazunk.
- amikor a kutatk 32 "rlten" szerelmes ember agyt vizsgltk MRI-vel, azt talltk, hogy ha a rsztvevknek a szerelmket brzol fotkat mutatnak, akkor ugyanaz az agyterlet aktivldik, ami a kokainmmor sorn is.
- a legyzhetetlen akadlyok segthetnek fenntartani a lngolst: ha ppen a mellettnk lakba szeretnnk bele - aki boldog hzassgban l - akkor akr vtizedekig is szenvedhetnk emiatt.
- egy friss hzaspr vitjnak els hrom percbl mr kvetkeztetni lehet r, hogy elvlnak-e hat ven bell. Akik a vits helyzetekben gyakran hasznljk "a te mindig..." s a "te soha..." kifejezseket, nagyobb valsznsggel vlnak el ksbb.
- egy harmincht kzpkor frfit vizsgl tanulmny szerint az alacsonyabb tesztoszteronszinttel rendelkez frfiak elgedettebbek voltak a hzassgukkal, s kamaszkor gyermekeikkel is jobb viszonyt tudtak fenntartani.
- annak ellenre, hogy a hzassg az egyik leggyakoribb konfliktusforrs az letben, egyben a boldogsg leggyakoribb forrsa is: a kutatsok eredmnyei alapjn elmondhat, hogy a hzas emberek ltalban sokkal boldogabb letet lnek, mint az egyedlllk.
Kszlt a The Independent cikke nyomn
|